9 nejčastějších omylů, které si myslíme o zubní hygieně

1. 9. 2014
9 nejčastějších omylů, které si myslíme o zubní hygieně

Mýty o dentální hygieně


1. Zuby si čistím po každém jídle, to nestačí?
Nezáleží na tom, jak často a jak dlouho si zuby čistíme. Důležité je to, jak efektivně si je umíme vyčistit. Potřebujeme k tomu správnou velikost zubního a mezizubního kartáčku, osvojit si vhodnou techniku čištění a vědět, která místa jsou pro nás obtížně čistitelná. Nemusíme si zuby čistit po každém jídle, stačí 2x denně, ale velmi důkladně. Mezizubní kartáčky stačí používat jen 1x denně, třeba večer, kdy máme dostatek času se ústní hygieně věnovat.

2. Používám drahou ústní vodu, nemůžu mít zánět dásní.
Zubní povlak, který způsobuje zánět dásní a vznik zubního kazu je měkký a velmi lepkavý. Pevně ulpívá na povrchu zubů, v mezizubních prostorech a u krčku zubu. Dá se odstranit pouze mechanicky, tzn. za pomoci zubních kartáčků. Až potom, co se zuby důkladně vyčistí, tak může přijít na řadu ústní voda. Na trhu existuje celá škála ústních vod od léčivých s účinnou látkou např. chlorhexidin, které se používají po chirurgických zákrocích v dutině ústní, či ústní vody proti citlivosti zubů a jiné. Pokud nemáme některý z těchto problémů, stačí si vybírat ústní vodu podle chuti, která nám vyhovuje.

3. Mám kvalitní zubní kartáček, nemůžu mít špatně vyčištěné zuby.
Nespoléhejme na drahé, reklamou preferované zubní kartáčky. Sami si zkuste vyzkoušet, který kartáček Vám nejvíc sedí a nenechte se ovlivnit médii. Někdo má malé zoubky, někdo má rovnátka a někdo zase parodontózu. Pro každého je potřeba najít ten správný kartáček. Obecně se řiďte pravidlem: co nejmenší hlavička kartáčku (zvládne toho co nejvíce vyčistit), pokud možno rovno zastřižená vlákna (aby se rovnoměrně dostala do všech prostor) a střední nebo měkká vlákna (abyste si neporanili dáseň nebo krčky nevhodnou technikou čištění či příliš silným tlakem).

4. Používám nit, nemůžu mít mezizubní kazyčištění se zubní nití.
Poproste svého zubního lékaře či dentální hygienistku, aby Vám na rentgenových snímcích nebo přímo ve vašich ústech ukázali, jak vypadají vaše mezizubní prostory. Obecně mají mezizubní prostory trojúhelníkovitý tvar, který je vyplněn dásní. Jak jsme již psali, zubní povlak, který se zde ukrývá a který je potřeba důkladně vyčistit, narušíte jen pomocí mezizubního kartáčku. Nit pouze mezizubním prostorem projde a lepkavý povlak přilepený na zubech zanechá nedotčený. Ale v některých v případech, kdy jsou zuby velmi blízko sebe, popř. nějak stěsnané, tak je nit jediná možnost, jak tento úzký prostor vyčistit.

5. Proč bych se měl učit, jak správně čistit zuby? Však to znám.
Jak se člověk musel naučit číst a psát, tak se musíme i naučit správně čistit zuby. Každý z nás potřebuje individuální přístup a přímo na míru určitou techniku čištění, protože v dutině ústní máme odlišné podmínky - někdo má problémy s odhalenými krčky, někdo má parodontózu, jiný zase stěsnání či jiné ortodontické problémy. Jen na hodině dentální hygieny je možné se Vám osobně věnovat a vše Vám ukázat přímo ve vašich ústech.

6. Zubní kámen se mi dělá už od mala.
Zubní kámen vzniká zvápenatěním zubního povlaku na těch místech, která nejsou adekvátně vyčištěna. Tudíž i správnou dentální hygienou můžeme zubnímu kameni předcházet. Nejčastěji se tvoří za dolními předními zuby a u horních šestek na tvářové straně. Zde jsou totiž vývody slinných žláz a nejrychlejší možnost jeho tvorby. Tento tvrdý nános si sami již bohužel nejste schopni odstranit a může nám pomoci jen zubní lékař nebo dentální hygienistka, kdy pomocí ultrazvuku či speciálními nástroji zubní kámen odstraní a následně i čisté plošky vyleští. Vyleštění a zahlazení je velmi důležitý krok, protože na drsných místech snadněji vzniká nový zubní kámen.

7. Nějaké mezizubní kartáčky jsem si už koupil.
Bohužel mít NĚJAKÝ mezizubní kartáček nestačí. Potřebujete totiž správnou velikost mezizubního kartáčku, aby Vaše každodenní usilovné čištění bylo k něčemu. Vhodnou velikost můžete vybrat se svým zubním lékařem nebo dentální hygienistkou, která vám pomocí speciální sondy mezizubní prostory přeměří a řekne Vám, který mezizubní kartáček je pro Vás ten pravý. Není ojedinělé, když budete mít např. dvě či tři velikosti tohoto kartáčku. Naše mezizubní prostor nejsou všechny stejně velké. Proto potřebujeme různé velikosti, abychom efektivně vyčistili veškerá místa.

8. Aaaale, stejně to všechno vypadne, tak proč to čistit.
Další fáma se kterou se bohužel i v dnešní době pořád často setkáváme. Učíme se zuby čistit proto, abychom zajistili jejich dlouhodobou životnost v našich ústech. Žádný čistý zub se Vám zkazit nemůže. Proto pravidelným a důkladným čištěním předejdete nejenom zubnímu kazu, ale i parodontóze. Jestliže Vaši prarodiče nemají zuby a nosí protézky, tak Vy nemusíte dopadnout stejně.

9. Používám pastu proti krvácení dásní, ta to všechno vyřeší.
Nikdy nečekejte zázraky od zubních past či ústních vod. Neudělají za Vás všechno. Zubní pasty proti krvácení dásní sice zastavují krvácení, ale mnohdy zastírají ten hlavní problém. A to, proč naše dásně vůbec krvácejí. Vše se děje z toho důvodu, že zuby a jejich okolí není dostatečně vyčištěno. Dásně jsou v zánětu, jsou nateklé, zarudlé a na dotyk krvácejí. Často se tento problém označuje jako tzv. gingivitida, která později může přejít i v parodontitidu, kdy bakterie, které tento problém vyvolaly, se stanou víc a víc agresivnějšími a začnou destruktivně působit i na kost, která upevňuje zub na jeho místě.

Za laskavé svolení k zveřejnění tohoto textu děkujeme její autorce:
MDDr. Karina Nimrichtrová, DENTEMA s.r.o.

Zpět na přehled novinek