Kdy s dítětem poprvé k zubnímu lékaři?

7. 12. 2017
Kdy s dítětem poprvé k zubnímu lékaři?

Kdy s dítětem poprvé k zubnímu lékaři?

Nejčastěji kolem 6. měsíce (ale i  později) prořezává první mléčný zub – dolní řezák. To je ten správný čas pro první návštěvu u Vašeho zubního lékaře. Dostane potřebné a včasné informace, jak čistit, jakou stravu dávat našim nejmenším , jakým zlozvykům se vyvarovat a především si Vaše dítě bude postupně zvykat na prostředí zubní ordinace.

První návštěva by tedy měla s prořezáváním prvního zoubku, nejpozději však v 1. roce věku dítěte.

Jak čistit zoubky?

Čištění dásní ( ikdyž v ústech ještě zoubky nejsou ) provádějte pokud možno po každém kojení nebo krmení z láhve – nejlépe navlhčenou gázou nebo cípkem plenky natočeným na prst.

Po prořezání zubů je potřeba stírat povrchy zoubků prsťáčkem nebo měkkým kartáčkem . Zubní pastu dáváme, až dítě umí vyplivovat. Nejdůležitější je odstranit zubní povlak.
Pro usnadnění prořezávání můžete používat různá kousátka, popř. gely proti bolestivosti (např. Calgel)

Kartáček po jídle dávejte i dětem . S velkou pravděpodobností do něj bude pouze kousat, ale zvykne si na to, že do úst patří. Postupem času je vhodné začít učit dítě čistit zuby a vy musíte zoubky pokaždé dočišťovat.Po uzavření mezizubních prostor( moment, kdy má dítě v ústech všech dočasné zoubky ) je vhodné začít používat mezizubní niťě či mezizubní kartáčky, neboť i dočasné zoubky mohou mít mezizubní kazy Dočišťování zubů je důležité i v pozdějším věku dítěte, největší pozornost věnujte po 5. roce věku dítěte prostoru za posledním mléčným zubem, kde se začne prořezávat první stálý zub ( "šestka" ) . Ideální pomůckou je zde již od samého prořezávání jednosvazkový kartáček. Je velmi důležité, aby se zde nehromadil zubní plak plný škodlivých bakterií. První stálá stolička je zub s největší kazivostí! Jako rodiče musíte jít příkladem! Neberte čištění jako zdržování, ale jako hru pro Vás i Vaše dítě!

Jen dobře vyčištěný zub se nezkazí!

Zpět na přehled novinek